Coaching...

...jeśli chcesz osiągnąć cel lub rozwinąć potencjał

Proces coachingowy jest jak podróż - teoretycznie wiesz, dokąd zmierzasz, ale nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności rozpoczętej przygody. Moją rolą jest towarzyszyć w tej podróży i pozwolić Tobie usłyszeć siebie, przy jednoczesnym utrzymaniu uwagi na celu. Możliwe, że zmienisz zdanie, przewartościujesz swoje podejście, przestawisz priorytety, powielisz cele lub ujednolicisz, odłożysz coś w czasie, albo przyspieszysz - tu wszystkie ruchy są dozwolone. W procesie coachingowym samodzielnie ustalasz zasady, plan gry, założenia, zasoby i rozłożenie energii.

Co w takim razie robi coach?
Moim zadaniem jest trzymanie ram procesu, żebyś mógł skupić się na sobie, doświadczaniu i poszerzaniu świadomości. Kiedy pracujesz nad celem uważnie słucham, czasem powtórzę co mówisz, żebyś mógł dobrze przyjrzeć się swoim potrzebom. Zaproponuję narzędzia, zadam pytania, czasem sprowokuję lub podniosę poprzeczkę. Jednak nic w procesie nie dzieje się bez Twojej zgody i ustalonych zasad. Proces coachingowy może być zarówno bardzo łagodny, refleksyjny, złożony jak i wywracający życie do góry nogami. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej gotowości.

Z jakim tematem można przyjść na coaching?:
Każdy temat jest dobry i wartościowy, szczególnie jeśli jest dla Ciebie ważny. Najczęściej pracuję z zagadnieniami:
- zarządzanie stresem,
- wypalenie zawodowe,
- rozwój talentów przedsiębiorczych,
- rozwój umiejętności i kompetencji managerskich,
- mobbing,
- konflikty w życiu osobistym i zawodowym,
- przebranżowienie,
- tematy operacyjne, organizacyjne i porządkujące w działalności zawodowej lub firmie,
- potencjał zawodowy,
- relacje partnerskie,
- praca z wartościami i tożsamością,
- poszukiwanie tzw. "sedna" lub "sensu",
- obszary rozwoju duchowego,
- wsparcie dla osób z ADHD,
- zmiana nawyków.
Do każdego z obszarów podchodzę holistycznie, traktując człowieka i jego środowisko jako całość.

Co dostanę na końcu?:
Mogłabym napisać tu wiele scenariuszy, ale żaden nie jest pewny. Często bywa tak, że osoba pracująca na celu zdaje sobie sprawę, że cel jest zupełnie gdzie indziej. Czasem uświadamia sobie wagę innych spraw, ludzi, relacji i okoliczności. Proces coachingowy jest bardzo dynamiczny, ma wiele zwrotów, a nawet cofnięć. Wszystkie te etapy pozwolą Ci uporządkować nie tylko sprawy dookoła, ale przede wszystkim siebie. Po takim procesie wiele spraw rusza do przodu, a Ty nie tylko będziesz bardziej świadomy i efektywny, ale też lżejszy oraz ukierunkowany.

Jak wygląda proces?:
1. Proces zawsze zaczynamy od konsultacji - jest ona dłuższa niż standardowa sesja. Poznaję Twoje potrzeby i oczekiwania, ustalamy kontrakt.
2. Dowiadujesz się o technikaliach, zasadach, ustalamy terminy, czas sesji, miejsce spotkań.
3. Według standardów ICF najlepiej jest skorzystać z procesu składającego się z 3 do 6 sesji.
4. Pomiędzy sesjami trwa tzw. "praca domowa" i właśnie od niej w dużej mierze zależy sukces procesu.
5. Ilość potrzebnych sesji może się zmieniać w trakcie. Warto skorzystać co najmniej z jednej sesji w miesiącu, optymalnie - z dwóch. Częstsze spotkania mogą spowodować nadmierne tempo i brak przestrzeni na dokonanie zmian w zachowaniu lub sposobie myślenia.
Resztę szczegółów omawiamy podczas pierwszej konsultacji.

Czy jest gwarancja osiągnięcia celu?
Ponieważ proces "należy" do osoby coachowanej, coach nie może dać takiej gwarancji. Mogę jedynie zagwarantować pracę w zgodzie z Kodeksem Etycznym ICF, który znajdziesz TU.

Jak należy się przygotować do procesu?:
Pierwszym kluczowym pytaniem, które warto sobie zadać jest: "czy mam czas i przestrzeń?". Zmiany w życiu osobistym i zawodowym wymagają nie tylko zwiększonej uwagi. Wraz z Tobą zmienia się otoczenie - reakcje, komunikacja, jakość relacji. Czasem są to drobne zmiany, jednak bardzo często są one naprawdę duże. Warto się na to przygotować. Niejednokrotnie transformacja jest bardzo korzystna - poprawia jakość życia, pracy i relacji. Strach, lęk i niepewność są naturalnymi objawami psychologicznymi, które mogą (nie muszą) pojawić się w tym czasie. Należy pamiętać, że w każdej chwili można zrezygnować z procesu, a wprowadzanie zmian nie jest koniecznością. Zaletą coachingu jest właśnie to, że wiele spraw możemy zbadać, przetestować lub sprawdzić w bezpiecznym środowisku, bez przymusu wprowadzania nowości do naszego życia. Wszystko odbywa się na Twoich zasadach.

Jeśli już zdecydowałeś - zapisz się na bezpłatną 30 min konsultację!

Jeśli interesujesz się treściami psychologicznymi zapraszam na Bloga